GOVERNING BODY                                                                     

Chair of Governors:   Mr Jonathan Matthews

Clerk to Governors:  Mrs Lesley Mackenzie

The governing body reconsituted under the revised regulations in January 2015.                               

 

Name

Category

Term ends

% Attendance 2018-19 full governing board meetings

Lisa Sexton

Headteacher

Ongoing

 

100%

Rachel Baker

Staff

10.10.2023

 

 appointed October 2019

Lorna Poll

LEA

28.04.2023

 

 20%

Lawrence Wakefield

Co-Opted

26.03.2023

 

 80%

Katie Arnott

Co-Opted

24.03.2023

 

 appointed March 2019

40%

Adam Fraser

Co-Opted

18.02.2023

 

 60%

Maxine Arnott

Co-Opted

18.02.2023

 

 40%

Louise Williams

Co-Opted

Vice Chair

18.02.2023

 

 60%

Joseph Smith

Parent Governor

October 2020

 

 40%

Tanya Ibberson 

Parent Governor

June 2021

 

80%

Jonathan Matthews

Parent Governor

Chair

02.06.2023

 

80%

Amanda Mackey

 

Associate Governor

31.05.2022

100%

                         

The governors are responsible for the general conduct of the school, including the upkeep of the buildings.  With the Headteacher they are responsible for the curriculum, ensuring that it is broad, balanced and differentiated and it meets the requirements of the Curriculum.  The full Governing Body meets a minimum of once each "half" term, when the Head reports on the activities of the school and outlines future initiatives.   

All governors serve on the full governing body. Associate Governors attend full governor meetings.  All business is conducted in full meetings to ensure all governors are fully involved with all aspects of school's leadship.  The Governing Body does not, at present, operate finance/premises or standards & curriculum subcommittees. 

The appointment of a governor to be Chair of Governors is for a term of 2 years.  

Date of next meeting

Full Governors                             8th July 2020 at 6.00 p.m.